Séria s tokajským výberom

Prvá písomná zmienka o vinárskej výrobe v oblasti Tokaj je zachovaná z roku 1252, prvé dokumentované pamiatky medzinárodného uznania pochádzajú zo 16. storočia. Vtedy sa stal tokajský výber obľúbeným vínom viacerých európskych panovníkov, napríklad pápeža Inocenta XIII, kráľa Ľudovíta XIV. (Kráľ Slnko), aj cára Petra I. Paracelsus, najslávnejší učený lekár na začiatku rokov 1500 prišiel pešo zo Švajčiarska, aby spoznal tajomstvá výroby tokajských vín.

Druhou zaujímavosťou výroby tokajského výberu je viacročné dozrievanie v dubových sudoch. Aj špeciálne zlúčeniny, vyluhujúce sa z materiálu dreveného suda počas procesu dlhého dozrievania zohrávajú svoju úlohu v jedinečnom zložení tokajských vín.

Pri vytváraní našich produktov využívame aj skutočnú raritu, tokajskú výberovú esenciu. Tento hodnotný, hustý nápoj je tekutina pomaly vylisovaná z cibéb ich vlastnou váhou, ktorá obsahuje najmä cukry, aminokyseliny a vitamíny.

V tokajskom výbere možno dnes vykázať viac stovák identifikovaných zlúčenín. Väčšina z nich je prítomná v menšej miere, ale často z hľadiska vône, chuti, arómy a bioaktívneho vplyvu sú práve tieto zložky malého množstva tie najdôležitejšie.

V zložení vín tokajského výberu sa z väčších zložiek javí značný, často 10-násobný rozdiel v porovnaní s ostatnými druhmi vína v glyceríne a v organických kyselinách.

Z látok v menšom množstve, ktoré sú však biologicky dôležité, sú mnohé také, ktoré sa v ostatných vínach nevyskytujú vôbec, alebo sa nachádzajú iba vo veľmi malom množstve.

Základom maďarského patentu č. 178786 aplikovaného pri vývoji našich produktov je poznatok, že ak pridáme k tradičným zložkám kozmetických prípravkov dozretý tokajský výber a tokajskú esenciu, zvyšuje sa hydratačný vplyv prípravkov, priaznivo ovplyvňujú látkovú výmenu pleti, zlepšujú krvný obeh, napájajú pleť, zvyšujú jej napnutie, majú dezinfikačný účinok a otužujú epidermu.

(Zdroj: Popis patentu č.178786)

Majitelia značky Helia-D sú oduševnelí milovníci a výrobcovia vín, zakladajúci členovia Združenia na ochranu pôvodu kruhu v Máde (Mádi Kör Eredetvédelmi Egyesület), takže novou sériou plnia starodávny sen a záväzok.